Najważniejsze informacje o języku koreańskim

08-08-2019

Mimo, iż na całym świecie posługuje się nim ok. 77 milionów ludzi, w naszym kraju znajomość języka koreańskiego wciąż uznawana jest za niecodzienną umiejętność. Motywacją do jego nauki najczęściej są powody zawodowe lub też zainteresowanie popkulturą Korei – międzynarodowe firmy coraz śmielej otwierają się na azjatyckie rynki i poszukują pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, a wiele zespołów K-Pop wpisało się już do muzycznego mainstreamu. Sama nauka z pewnością będzie dla Europejczyka sporym wyzwaniem ze względu na specyficzną wymowę i kompletnie odmienna gramatykę, z roku na rok jednak zainteresowanie tego typu kursami rośnie.

Koreański system zapisu opierał się początkowo na skomplikowanym alfabecie chińskim. W XV wieku stworzone zostało dużo prostsze pismo hangeul, w którym poszczególne znaki wskazują na całe sylaby. Jego intuicyjność i prostota sprawiają, że samo nauczenie się zapisu nie jest trudne. Nieco bardziej problematyczna może okazać się wymowa, ponieważ, aby zrozumieć zapisane słowo trzeba tez wiedzieć, jak ono brzmi.

Polacy przyzwyczajeni do szyku podmiot-orzeczenie-dopełnienie mogą początkowo mieć trudności z przywyknięciem do koreańskiej gramatyki, w której czasownik stoi na ostatnim miejscu. Ułatwieniem może być natomiast dużo prostsza koniugacja – czasowniki nie odmieniają się przez liczby i osoby, a jedynie przez czasy, które opierają się na powtarzalnych zasadach i w większości są regularne. Nie spotkamy tu również klasycznie pojmowanej deklinacji – przypadki zastąpione są przez partykuły, które określają funkcje słowa w zdaniu. Wybrane wyrazy często zawierają w sobie elementy, na podstawie których łatwiej jest odcyfrować ich znaczenie.

Kluczowym elementem w nauce języka koreańskiego jest również honoryfikatywność, czyli szeroko pojęta grzeczność językowa i zwroty, którymi adresujemy wypowiedź do drugiej osoby. Nieodpowiednio dobrana forma może nie tylko zaburzyć sens zdania, ale również urazić naszego rozmówcę.

 

Zapraszamy na kurs: Język koreański

Centrum Języków Orientalnych GAKKO
Al. Jerozolimskie 42 lokal 148
00-024 Warszawa
NIP: 5361920836

Tel.: +48 694 743 910
E-mail: zapisy@gakko.waw.pl