Jak wybrać kurs języka japońskiego?

22-08-2019

Kraj Kwitnącej Wiśni fascynuje nie tylko wyjątkową kulturą czy niesamowitymi technologiami, ale również bogatym i unikatowym językiem. Chociaż należy on do najtrudniejszych na świecie, z roku na rok rośnie liczba śmiałków, którzy podejmują się jego nauki.

Tym, co sprawia największą trudność w nauce japońskiego jest obszerny alfabet kanji, na który składa się ponad 50 tysięcy znaków. Właśnie na podstawie jego znajomości określany jest poziom posługiwania się językiem. Początkującym do swobodnego porozumiewania się wystarczy operowanie przedziałem od 1000 do 2000 znaków. Znajomość 5000 – 7000 określana jest jako poziom akademicki, zaś po przekroczeniu tej granicy mówimy o poziomie zaawansowanym lub eksperckim. Szacuje się, że przeciętnie wykształcony Japończyk używa około 6 tysięcy. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem japońskim, zazwyczaj uczą się hiragany i katakany – dwóch systemów pisma sylabicznego, opanowanie których umożliwia porozumiewanie się na podstawowym poziomie.

Wiele osób zainteresowanych kulturą Japonii decyduje się na naukę na własną rękę, korzystając z amatorskich stron lub internetowych samouczków. O wiele lepszym i pewniejszym sposobem będzie uczestnictwo w kursach w szkole językowej, ponieważ pozwoli równocześnie poznawać nowe słownictwo, poprawiać wymowę i opanowywać gramatykę. Dla osób, które z językiem japońskim nigdy nie miały styczności lub wracają do niego po przerwie, lepszą opcja będą kursy od podstaw. Intensywność nauki można dostosować do czasu, w jakim chcemy osiągnąć biegłość – istnieją metody, które pozwalają opanować japoński na poziomie B1 w naprawdę krótkim czasie. Bardziej zaawansowane kursy rozpoczynają się z reguły od testu, który ocenia umiejętności kandydatów i kwalifikuje ich na poszczególne poziomy.

Nauka każdego języka wymaga od ucznia systematyczności, jednak przy odrobinie determinacji na pierwsze efekty nie trzeba będzie długo czekać, a pierwsze samodzielnie zapisane lub przeczytane zdania będą powodem do niemałej satysfakcji.

Centrum Języków Orientalnych GAKKO
Al. Jerozolimskie 42 lokal 148
00-024 Warszawa
NIP: 5361920836

Tel.: +48 694 743 910
E-mail: zapisy@gakko.waw.pl