Jak nauczyć się japońskiego?

26-11-2019

O tym, że język Kraju kwitnącej Wiśni nie należy do najłatwiejszych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie oznacza to, że nie brakuje chętnych, aby się go uczyć – kursy japońskiego cieszą się ogromną popularnością, a grono miłośników z roku na rok coraz bardziej się powiększa. Dla wszystkich, którzy zamierzają podjąć się tego wyzwania, przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek, które mogą pomóc w trakcie nauki.

1. Rozpocznij od czytania i pisania

Język japoński opiera się na kilku różnych systemach pisma, które wzajemnie się uzupełniają. Podstawą, od której warto rozpocząć, będzie oczywiście składająca się z 48 znaków hiragana, a następnie katakana, służąca między innymi do zapisywania zapożyczeń, wyrazów dźwiękonaśladowczych oraz nazw własnych. Ich opanowanie zazwyczaj zajmuje kursantom kilka dni. Prawdziwe wyzwanie zaczyna się dopiero przy spotkaniu z kanji. Nowe znaki pojawiać będą się przez cały okres nauki, dlatego z pismem będzie tak samo jak z poznawaniem słówek i opanowywaniem gramatyki – trzeba będzie systematycznie rozwijać również i tą umiejętność.

2. Pamiętaj, że ważny jest kontekst

W języku japońskim wiele słów można odebrać różnie, w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Mowa tu nie tylko o podobnie brzmiących słowach czy subtelnych różnicach w wymowie, które mogą całkowicie odwrócić sens wypowiedzi – wiele takich pułapek kryje również gramatyka. Przykładem może być chociażby brak bezokoliczników – w języku japońskim podstawowa forma czasownika zawiera już informację o osobie wykonującej daną czynność. Zbudowana wyłącznie z niej wypowiedź będzie niezrozumiała bez znajomości kontekstu.

3. Korzystaj z pomocy naukowych

Jeszcze kilka lat temu podręczniki do nauki języka japońskiego były na rynku rzadkością, dziś są już o wiele bardziej dostępne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiłkować się również stronami internetowymi.

4. Nie zniechęcaj się!

Brzmi banalnie, ale to czysta prawda – zawsze najtrudniejsze są początki, a tylko systematycznością i pracą można dojść do satysfakcjonujących efektów. Z czasem sami zaczniecie dostrzegać, jakie prawidłowości rządzą tym językiem.

Centrum Języków Orientalnych GAKKO
Al. Jerozolimskie 42 lokal 148
00-024 Warszawa
NIP: 5361920836

Tel.: +48 694 743 910
E-mail: zapisy@gakko.waw.pl