Język japoński – łatwy czy trudny?

27-02-2020

Jeżeli wierzyć statystykom, około 130 milionów ludzi na całym świecie posługuje się językiem Kraju Kwitnącej Wiśni. Jego mieszkańcy stanowią około 96% tej grupy, zaś 3% przypada na Japończyków mieszkających poza granicami. Osoby, które podjęły wyzwanie i wybrały japoński jako swój język obcy, stanowią zaledwie 1% i trudno się temu dziwić - wciąż uważany jest on za jeden z najbardziej skomplikowanych i jego nauka z pewnością nie będzie prosta.

Czynnikiem, który może wpływać na trudność nauki japońskiego jest jego unikalność na tle innych języków. Tak naprawdę jego pochodzenie do dnia dzisiejszego nie zostało do końca ustalone. Badacze zaliczają go do różnych rodzin, doszukują podobieństw do mongolskiego, koreańskiego, a nawet tureckiego, jednak specyficzna wymowa oraz struktura gramatyczna zdają się stanowczo zaprzeczać wszystkim hipotezom.

Jeśli chodzi o japońską gramatykę, trudno powiedzieć, czy jest ona trudniejsza od tej, z którymi można zetknąć się na lekcjach innych języków. Napotkamy tu zarówno pewne uproszczenia jak i zupełnie nowe struktury i zasady. Do tych pierwszych z pewnością zaliczyć można tylko dwa czasy oraz znienawidzonych przez wielu przypadków oraz odmiany czasownika. Japoński zaskoczy nas jednak swoją porcją niespodzianek, między innymi licznymi partykułami, przymiotnikami posiadającymi czas przeszły oraz koniecznością dodawania klasyfikatorów pomiędzy liczebnikiem a rzeczownikiem.

Tym, co może przerażać w nauce japońskiego z pewnością jest pismo. Spotkamy w nim obszerny alfabet kanji, który liczy sobie kilkadziesiąt tysięcy znaków, a także dwa systemy sylabiczne: katakanę oraz hiraganę. Szacuje się, że do swobodnego przeczytania codziennej gazety wystarczy znajomość dwóch tysięcy znaków oraz obu sylabariuszy.

Nauka języka japońskiego z pewnością nie okaże się prosta i wymagać będzie czasu oraz wielu ćwiczeń, jednak efekt przynieść może wiele satysfakcji. Japonia od lat fascynuje nas swoją kulturą i otwiera nowe perspektywy zawodowe, warto więc skorzystać z szansy i poszerzać swoje horyzonty.

Centrum Języków Orientalnych GAKKO
Al. Jerozolimskie 42 lokal 148
00-024 Warszawa
NIP: 5361920836

Tel.: +48 694 743 910
E-mail: zapisy@gakko.waw.pl