Gdzie wykorzystamy język japoński?

28-02-2020

A do czego ci to potrzebne?

Z tym pytaniem spotkała się chyba każda osoba, która postanowiła rozpocząć naukę języka japońskiego i pochwaliła się tym rodzinie i znajomym. Argument o chęci oglądania ulubionego anime bez napisów czy tłumaczenia sobie j-popowych piosenek często bywa niewystarczający i trudno się temu dziwić. Do dziś panuje powszechny pogląd, że poza granicami Japonii, język tego kraju jest kompletnie nieprzydatny. Czy oznacza to, że nie warto się go uczyć? Oczywiście, że nie – jego znajomość może otworzyć zupełnie nowe możliwości.

Wyjazd do Kraju Kwitnącej Wiśni

Powiedzieć, że Japonia jest dla przeciętnego Polaka miejscem egzotycznym, to bardzo delikatne sformułowanie. Trudno chyba o kraj, który bardziej różniłby się od tego, co znamy na co dzień. Operowanie językiem to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zminimalizowanie kulturowego szoku, który może nas spotkać po wkroczeniu na ulicę w Tokio. Przyjeżdżając do Japonii raczej nie warto łudzić się, że z lokalnymi mieszkańcami dogadamy się po angielsku. Znajduje się on co prawda wśród obowiązkowych przedmiotów uczonych w szkołach, jednak polega głównie na wypełnianiu testów, a konwersacja ograniczona jest do minimum. Problemy sprawia również Japończykom angielska wymowa, dlatego rezygnują oni raczej z używania go w kontaktach z obcokrajowcami. Poza tym mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni, podobnie jak Polacy, uważają, że ich język jest niezwykle trudny. Każda, nawet najbardziej nieudolna, próba podjęcia konwersacji w ich ojczystej mowie zostanie przez nich doceniona, skomplementowana i będzie swoistym przełamaniem bariery.

Czy warto się zatem uczyć języka japońskiego?

Japonia klasyfikowana jest jako druga co do wielkości potęga gospodarcza na świecie, otwiera co raz to nowe możliwości na rynku pracy oraz dla studentów. Tokio będzie również gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. Każdy z tych argumentów może być do nauki japońskiego olbrzymią motywacją. Warto wyobrazić sobie również to zaskoczenie i podziw na twarzach znajomych, którzy usłyszą płynące z waszych ust japońskie słowa - gwarantujemy, że nawet komiksową supermocą nie zaskoczylibyście ich bardziej.

Centrum Języków Orientalnych GAKKO
Al. Jerozolimskie 42 lokal 148
00-024 Warszawa
NIP: 5361920836

Tel.: +48 694 743 910
E-mail: zapisy@gakko.waw.pl