Kinematografia koreańska

15-05-2020

W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy cieszyć się możliwością oglądania wielu produkcji kinowych, nie tylko tych, które zostały wyprodukowane w wielkich wytwórniach w USA. Z powodu możliwości komunikacyjnych często mówi się o zacieraniu granic – jednak warto zwrócić uwagę na to, że występuje ono także pod względem kulturowym. Nie jesteśmy skazani na muzykę, filmy i seriale wyłącznie produkcji amerykańskiej, względnie brytyjskiej. Możemy doceniać produkcje arabskie, japońskie, a także, co ważne w przypadku tego wpisu, koreańskie.

 

Kinematografia i muzyka

Wytwory kultury i popkultury z krajów azjatyckich są coraz rzadziej traktowane przez przeciętnego odbiorcę jako egzotyczna odskocznia od codzienności. I bardzo dobrze! Koreańska muzyka oraz film szturmem wkroczyły do globalnej popkultury. Jeden z najpopularniejszych zespołów na świecie, BTS, a także tegoroczny zwycięzca Oscara za najlepszy film, czyli “Parasite”, pochodzą z tego kraju. Jednak nie są to jedyne elementy popkultury, na które warto zwrócić uwagę - warto zapoznać się także z innymi produkcjami z tego dalekiego nam kraju.

 

Filmy z Korei

Produkcje kinowe często nawiązują do historii i przeszłości kraju, pełnej okupacji oraz rządów autorytarnych. Trudno może więc być je zrozumieć, jeśli widz nie zna kontekstu kulturalnego i historycznego związanego z tym państwem. Nie zmienia to faktu, że kino koreańskie jest coraz bardziej popularne wśród osób z całego świata - i nie mówimy tutaj o k-dramach, które od dawna mają swoich miłośników. Doszliśmy do momentu, w którym, m.in. dzięki “Parasite”, dużo osób niekoniecznie zainteresowanych kulturą azjatycką jest w stanie wymienić tytuł jakiejkolwiek produkcji z tego państwa.

 

Czy da się nauczyć języka, oglądając filmy?

Nie nauczymy się wszystkich zawiłości języka, poprzez oglądanie produkcji kinowych - niezależnie od języka, jaki nas interesuje. Jednak oglądanie produkcji z pewnością pozwoli nam na osłuchanie się z melodią i akcentem. Korzystanie z napisów polskich pozwoli na naukę słówek, a z koreańskich - na wyćwiczenie czytania.

Centrum Języków Orientalnych GAKKO
Al. Jerozolimskie 42 lokal 148
00-024 Warszawa
NIP: 5361920836

Tel.: +48 694 743 910
E-mail: zapisy@gakko.waw.pl