Gramatyka koreańska

26-05-2020

Każdy, kto kiedykolwiek uczył się języka obcego wie, że nie jest to łatwa sprawa. Mnogość zasad, nowych reguł gramatycznych, sposobów odmiany oraz ciągłe porównywanie nowo zdobytej wiedzy do języka ojczystego nie są proste do opanowania. Jednak, przy odrobinie wysiłku, pasji, zawziętości, a przede wszystkim sumienności, można przyswoić mowę każdego narodu na świecie.

 

Język koreański

“Czy nauka języka koreańskiego jest prosta?”, “A co z gramatyką?”, “Czy uda mi się opanować pisanie i czytanie?” - to pytania, które może sobie zadawać każdy, kto rozważa zapisanie się na kurs. Wiemy, jak bardzo stresujące może być uczenie się kompletnie nowego sposobu mówienia, szczególnie, gdy nie dość, że jego wymowa jest nam zupełnie obca, to jeszcze musimy uczyć się sposobu zapisu od początku.

Opanowanie reguł składniowych z pewnością zajmie trochę czasu, jednak najważniejsze jest to, że w języku tym obowiązują jasno ustalone zasady. Jedną z nich jest szyk zdania - należy pamiętać, że orzeczenie zawsze znajduje się na końcu. Może się to wydawać trudne, szczególnie dla początkujących, jednak z czasem każdemu wchodzi to w krew. Zdecydowanym plusem, który może równoważyć tę niedogodność, jest za to brak odmiany czasownika przez osoby.

 

Forma grzecznościowa w języku koreańskim

Gramatyka i szyk zdania to nie wszystko - ważne jest, aby pamiętać o innych, równie ważnych aspektach, do jakich zalicza się m.in. honoryfikatywność, czyli forma grzecznościowa. Nie jest to jednak zmiana wyłącznie w szyku zdania. Należy zwracać uwagę także na słownictwo. Często w stosunku do osób starszych, wyższych rangą, bądź też darzonych ogromnym szacunkiem, używa się słów, które prezentują nas w skromniejszym świetle, natomiast rozmówcę jako osobę czcigodną.

 

Policzalność czy niepoliczalność?

Gramatyka koreańska nie pozwala na policzalność. Nie ma możliwości powiedzieć tak jak w polskim o czterech dziewczynach czy dziesięciu brzoskwiniach. Każdy rzeczownik ma swoje słowo, określające jego ilość, tak jak nasze ojczyste “pięć PLASTRÓW sera” czy “dwie SZKLANKI mąki”. Jest to ważny aspekt, który łączy gramatykę, jak i znajomość słownictwa.

Oczywiście to tylko niektóre niuanse językowe języka koreańskiego. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na kurs!

Centrum Języków Orientalnych GAKKO
Al. Jerozolimskie 42 lokal 148
00-024 Warszawa
NIP: 5361920836

Tel.: +48 694 743 910
E-mail: zapisy@gakko.waw.pl