Język arabski i jego dialekty

24-06-2020

Występujący w wielu językach obcych dialekt może być prawdziwym przekleństwem dla osób uczących się obcego słownictwa, wymowy i gramatyki. Narzecza mogą się od siebie różnić tak bardzo, że osoba wychowana w danym regionie może nie być w stanie porozumieć się z kimś, kto pochodzi z innego miejsca, gdzie język urzędowy jest taki sam! Jeśli zrozumienie osoby, które teoretycznie powinna używać tego samego języka jest problematyczne, to co dopiero mają powiedzieć nowi adepci danej mowy?

 

Język arabski

Pełni funkcję języka urzędowego w ponad dwudziestu krajach na świecie, jednak ogromna liczna mieszkańców tych państw nie używa go w codziennym życiu, mimo że wariant klasyczny to ten, który znany jest z literatury, dokumentów, publikacji czy niektórych programów. Na porządku dziennym są jednak dialekty – i to do tego stopnia, że używane są one przy nagrywaniu filmów czy seriali. Którego języka warto więc się uczyć? Albo inaczej - która wersja jest nauczana na uniwersytetach i w szkołach?

 

Dialekty arabskie

Jeśli chodzi o szkolnictwo wyższe, najczęściej można spotkać się z wariantem klasycznym, literackim. Niestety, nie pozwoli on na bezproblemowe porozumienie się z przeciętnym mieszkańcem Maroka, Jemenu czy Palestyny. Każde z tych państw ma swoje narzecze i to ono jest głównie używane w danym regionie. Zapoznanie się z wariantem klasycznym arabskiego pomoże jednak przyswoić konkretne narzecze – możemy wysnuć hipotezę, że aby zrozumieć bardziej ‘potoczne’ sposoby mówienia, warto najpierw zapoznać się z wersją bardziej ‘oficjalną’.

 

Nauka od początku

Za ideą rozpoczęcia nauki od języka literackiego przemawia również fakt, że wykorzystywane są w nich znaki pomocnicze, które mają wesprzeć nowych adeptów i ułatwić im czytanie. Znaki te mogą być traktowane jako odpowiedniki samogłosek – których nie ma w dialektach! Dlatego warto zapoznać się najpierw z arabskim klasycznym wraz ze wsparciem znaków samogłoskowych, a dopiero później przejść do trudniejszych, bardziej złożonych dialektów.

Mimo, że arabski może wydawać się językiem trudnym, jesteśmy pewni, że wraz z odpowiednim nauczycielem i motywacją do nauki, każdy będzie w stanie go przyswoić – i to nie tylko wariant klasyczny, ale również narzecza!

Centrum Języków Orientalnych GAKKO
Al. Jerozolimskie 42 lokal 148
00-024 Warszawa
NIP: 5361920836

Tel.: +48 694 743 910
E-mail: zapisy@gakko.waw.pl